Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2015

Κέρκυρα: Διπλό στην Ελευσίνα με χατ τρικ από Ντουαλά!

Με έναν απίθανο Βιέρα Ντουαλά, οι Φαίακες πέρασαν ένα άνετο απόγευμα στην Ελευσίνα, επικρατώντας του Πανελευσινιακού με 3-1, με τον μέσο της κερκυραϊκής ομάδας, να σημειώνει χατ τρικ. - Δυο ασίστ ο Κόντος.

Εύκολη υπόθεση αποδείχτηκε για την Κέρκυρα, η αναμέτρηση της στην Ελευσίνα απέναντι στον τοπικό Πανελευσινιακό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League. Αφού, οι Φαίακες, δίχως να αντιμετωπίσουν προβλήματα, επικράτησαν με 3-1 (2-0 ημίχρονο), σε μια αναμέτρηση, που όλα τελείωσαν νωρίς.

Κόντος κερνούσε, Ντουαλά έπινε...
Οι «Φαίακες», λοιπόν, που ήταν σαφώς καλύτεροι, πήραν προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Όταν ο Κόντος σημάδεψε (σέντρα από δεξιά) τον αφρικανό άσο, κι αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα, είχαμε, επί της ουσίας, το game over. Με τους πρωταγωνιστές να παραμένουν όμως, οι ίδιοι. Σέντρα του Κόντου από τα αριστερά αυτή τη φορά, πλασέ στη κίνηση από τον Ντουαλά μέσα από την μικρή περιοχή και δεύτερο προσωπικό τέρμα για τον Αφρικανό, αλλά και για την ομάδα του. Ένα σκορ που ήταν και αυτό με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Εύκολη διαχείριση
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι θέλοντας να μειώσουν και να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, προσπάθησαν, δίχως επιτυχία, να πιέσουν για λίγο την Κέρκυρα, αφού οι παίκτες του Διγκόζη γνώριζαν πως να διαχειριστούν το παιχνίδι. Έτσι, μοναδικό επικίνδυνη στιγμή των γηπεδούχων ήταν ένα μακρινό σουτ του Βιγιαφάνε και τέλος.

Και χατ τρικ...
Ο Ντουαλά όμως δεν είχε ολοκληρώσει τη δική του προσωπική παράσταση. Έτσι, στο 72' η Κέρκυρα βγήκε στην αντεπίθεση, ο Λέντριτς πέρασε στον Όμο, αυτός πάτησε περιοχή και βρήκε τον Αφρικανό που από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 3-0, πετυχαίνοντας και χατ τρικ.
Με τους γηπεδούχους, απλώς, στο 88΄να μειώνουν με κεφαλιά του Μπλάνκο.

“Υψηλές” παρουσίες
Στην αναμέτρηση, τέλος, της Ελευσίνας έδωσαν το παρών στις κερκίδες αρκετά σημαντικά ονόματα. Αφού, πλην της πρώτης παρουσίας του Βασίλη Γκαγκάτση, σε αγώνα των Φαιάκων ως Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, εκεί, πήγαν τόσο ο Γιάννης Αναστασίου, όσο και ο Αλέξης Κούγιας. Αλλά και ο τέως, πια, τεχνικός της Κέρκυρας, ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Οι συνθέσεις:
Πανελευσινιακός (Θ. Δημόπουλος): Μανιάτης, Πλαβούκος (43' Χαλιώτης), Νικολάου, Λίτσος, Παληγεώργος, Γκεμίσης (74' Γιαννιτσάνης), Μποτωνάκης, Κορνελάτος (36' Δημόπουλος), Τσοκαλίδης, Βιγιαφάνε, Μπλάνκο.

Κέρκυρα (Α. Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Μακρίδης, Καρντόσο (67' Παρασκευαΐδης), Όμο, Ντουαλά (76' Φάμπιο), Κόντος (65' Λέντριτς), Ζορμπάς, Σουάνης.

Διαιτητής ήταν ο Μίαρης (Δωδεκανήσων) με βοηθούς τους Σίπκα (Σάμου) και Πολυχρονιάδη (Αν. Αττικής)