Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016

Κέρκυρα. Ψυ Χ ρολουσία στις Σέρρες

Η Κέρκυρα βρέθηκε 1 – 0 πίσω στο σκορ στις Σέρρες, γύρισε το ματς 1 – 2, με τους Μπαλντομπαλίεφ και Ζορμπά  κι ενώ ήταν έτοιμη να πιεί το νερό της νίκης, ήρθε η ψυχρολουσία του 2 – 2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Μετά το αποτέλεσμα αυτό στην πρώτη θέση της Football Leagueπερνάει χωρίς να κοπιάσει η Λάρισα, που παίρνει το τρίποντο με 3 – 0 επί τους αποχωρήσαντος από το πρωτάθλημα Ολυμπιακού Βόλου.
Η κερκυραϊκή ομάδα υποχωρεί στη δεύτερη θέση, αλλά διατηρεί τρεις βαθμούς διαφορά από τον τρίτο Απόλλωνα, ο οποίος υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1 – 1 από τον Παναιγιάλειο και μάλιστα στη Ριζούπολη. Στο γήπεδο των Σερρών η Κέρκυρα στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν φλύαρη. Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους επίθεση, στο 22΄ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ιωαννίδης έβγαλε τη σέντρα και ο Φουρτάδο με μονοκόμματο σουτ έγραψε το 1 – 0. Στο Β΄μέρος η Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Στο 57΄ ο Χιντζίδης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος, έφτασε στον αμαρκάριστο Μπαλντοβαλίεφ που από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 1 – 1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 63′ πέτυχαν την ολική ανατροπή.
Ο Ζορμπάς σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει αφήνει «αγαλμα» τον Ανδρούτσο και 1 – 2. Κι ενώ, όλα έδειχναν ότι η Κέρκυρα θα πετύχει την πέμπτη της συνεχόμενη νίκη, ήρθε η φάση του 92΄να φέρει την ψυχρολουσία. Φάση διαρκείας στα καρέ της Κέρκυρας, ο Τριανταφυλλάκος από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή! Οι συνθέσεις: Πανσερραϊκός (Π. Κάμπος): Ανδρούτσος, Καρράς, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Σιάκκας, Ολίσε, Τριανταφυλλάκος, Γιάντσης (82΄Ρούτσης), Μπαρέτα (82΄Δωματάς), Φουρτάδο. Κέρκυρα (Α. Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Βενέτης, Ιωάννου, Χιντζίδης, Γκόμες, Νίκιτς, Ντουαλά (61΄Κόντος), Ανδρεόπουλος, Ζορμπάς(77΄Παμλίδης), Αρναρέλλης, Μπαλντοβαλίεφ (83΄Ντιόγκο).
 Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας). Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Τζάνης( Τρικάλων).
Τα αποτελέσματα χθες και σήμερα
Χθες: Απόλλων – Παναιγιάλειος 1 – 1. Σήμερα:  Ζάκυνθος – Παναχαϊκή 4 – 0. Κισσαμικός – Λαμία 0 – 0. Πανσερραϊκός – Κέρκυρα 2 -2. Αύριο: Χανιά – Καλλιθέα. Αγροτικός Αστέρας – Αχαρναϊκός. Τρίκαλα – Αναγέννηση Καρδίτσας. Χωρίς αγώνα: Πανελευσινιακός – Εργοτέλης 3 – 0. Ολυμιακός Βόλου – Λάρισα 0 – 3.