Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2017

Κέρκυρα. Ο ΑΟΚΚ μετά από ΟΣΦΠ & ΑΕΚ ταΧτοποίησε & ΠΑΟ (φωτο)

Η Κέρκυρα μετά από Ολυμπιακό και ΑΕΚ πήρε ισοπαλία και από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στη Super League. (φωτορεπορτάζ Στ. Καταπόδης). H ομάδα του Μ. Γρηγορίου που βρέθηκε πίσω στο σκορ 0 – 1 με γκολ του Μπέργκ στο 22΄.
ΦΩΤΟ 1
Ισοφάρισε σε 1 - 1 μετά από επτά λεπτά (29΄) με τον Επστάιν
φωτο 2
και λίγο έλλειψε να πάρει και τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Μ. Γρηγορίου μετά το τέλος του αγώνα μίλησε για σημαντικό αποτέλεσμα, συνέχεια της επιτυχίας στο Περιστέρι. Χαρακτήρισε το ματς ισορροπημένο και δεν παρέλειψε να επισημάνει «ότι μπορούσαμε στο τέλος να κλέψουμε και τη νίκη».
Ματς χωρίς ευκαιρίες
Στον αγώνα, που έγινε την Κυριακή το βράδυ στο ΕΑΚΚ για τη 17η αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναίκός μπήκε «φουριόζος» και ήταν καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο. Σε αυτό το διάστημα κατάφερε να προηγηθεί στο 22΄  με τον Μπερκ, που εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Βιγιαφάνες , βρέθηκε τετ – α τετ με τον Κουτζαβασίλη και πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας. Επτά λεπτά αργότερα σε μία ολιγωρία της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο ΕΠστάιν έκανε σλάλομ από αριστερά, μπήκε στην περιοχή των πρασίνων και με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1 – 1. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε, παίχτηκε παιχνίδι κέντρου και παρά το γεγονός ότι στο Β΄μέρος ο ΠΑΟ είχε την υπεροχή, εν τούτοις έχασε μόλις μία ευκαιρία στο 69΄όταν ο Μπεργκ κατά τον ίδιο τρόπο όπως και στην περίπτωση του γκολ, πήγε να κρεμάσει τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο Βενέτης απέκρουσε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή. Στο τέλος η Κέρκυρα πήγε να «κλέψει» και τη νίκη, αλλά στο 92΄σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά ο Ντουαλά καθυστέρησε κι έτσι ο Κόντος, που ήταν τελικός αποδέκτης της μπάλας σούταρε άουτ. Διαιτητής Δημ. Θάνος (Γρεβενών) με βοηθούς Ι. Σίπκα (Πέλλας) και Κ. Χαρίσης (Γρεβενών).