Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2017

ΑΟΚΚ - Ξάνθη 1 - 0 με "αεροπλανικό" γκολ!

Με το πρώτο γκολ  του Κεβίν Ντιογκό στο πρωτάθλημα η Κέρκυρα επικράτησε σήμερα στο ΕΑΚΚ 1-0 της Ξάνθης για την 24η αγωνιστική  της Super League. Ο Γάλλος μέσος, που αποκτήθηκε τον περασμένο Ιανουάριο, με εξαιρετικό γυριστό, μετά από εξαιρετική σέντρα του Κόντου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς. Το τέρμα του Ντιόγκο δεν αποκλείεται να ψηφιστεί και ως το καλύτερο της αγωνιστικής. Να σημειωθεί ότι η Ξάνθη, έπαιξε με αριθμητικό μειονέκτημα για ένα ολόκληρο ημίχρονο, καθώς στην εκπνοή του Α΄ημιχρόνου, ο Γουάλας απεβλήθη με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα πάνω στον Γεωργίου, ο οποίος και αντικαταστάθηκε. Ο Κόντος, που μπήκε στη θέση του τραυματία Γεωργίου, έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που στο Β΄ημίχρονο κυριάρχησαν. Μετά το αποτέλεσμα αυτό η Κέρκυρα περνάει μόνη στη 10η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς.

Κατά 80% σωθήκαμε
Μετά το τέλος του αγώνα, ο κόουτς των γηπεδούχων Μ. Γρηγορίου δήλωσε: « Στο σημερινό ματς το ζητούμενο για μας ήταν η νίκη. Για 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν καλύτερη. Στη συνέχεια η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή ήταν καλύτερη και νικήσαμε δίκαια. Αν και μαθηματικά δεν έχει κριθεί η παραμονή μας, εντούτοις πιστεύω ότι κατά 80% έχουμε εξασφαλίσει την παραμονή μας στην κατηγορία».
Σεμινάριο χαμένων βαθμών
Από την πλευρά του ο προπονητής των φιλοξενούμενων Ρ. Λουτσέσκου, απογοητευμένος από το αποτέλεσμα υπογράμμισε: «Ήταν το τέλειο ματς – παράδειγμα, για να διδάσκεται σε σεμινάρια πως μία ομάδα μπορεί να πετάξει τρεις πόντους».
Η εικόνα τους ματς
Η Ξάνθη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι του ΕΑΚΚ και στο 7’ έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια, η οποία έμελε να είναι και η τελευταία του Α΄ημιχρόνου. Τότε ο  Ντε Λούκας έβγαλε μπαλιά προς τον Γιουνές, ο Βενέτης έχασε τον Τυνήσιο, αλλά εκείνος έκανε λάθος κοντρόλ και ο Κουτζαβασίλης βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα. Από το 20΄και ύστερα η Κέρκυρα πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιούργησε δύο με τρεις ευκαιρίες, τις οποίες δεν αξιοποίησε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Ξάνθη έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 45+1 ο Γουάλας βρίσκει τον Γεωργίου στο πρόσωπο, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα. Δεν είχε δει τον αντίπαλό του. Το χτύπημα ήταν σφοδρό, ο Γεωργίου πήγαινε να πάρει την μπάλα με το κεφάλι, ο Γουάλας δεν τον είδε και τον χτύπησε καθώς ήθελε να κόψει την μπάλα. Παρά το γεγονός ότι διαπιστώθηκε πως ο παίκτης της Κέρκυρας δεν τραυματίστηκε σοβαρά, εν τούτοις ο Μ. Γρηγορίου για λόγους προστασίας  τον αντικατέστησε με τον Αλ. Κόντο. Η είσοδος του μεσοεπιθετικού της Κέρκυρας έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους, που από την αρχή του Β΄μέρους πίεσαν την Ξάνθη. Στο 49΄σέντρα του Επστάιν από δεξιά και ο Κόντος έπιασε κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή με τη μπάλα να φεύγει σύριζα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 53΄σουτ του Νίκιτς, η μπάλα κοντράρει εντός μεγάλης περιοχής στο Ντε Λούκας  με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για χέρι – πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα (56' ) νέα ευκαιρία για την Κέρκυρα με τον Κόντο να νικιέται από τον Ζίβκοβιτς και το σουτ του Ντιογκό απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Ξάνθης. Στο 60’ ο Κόντος μπήκε στην περιοχή πλάσαρε ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει και σώζει. Ενώ στο  65’ ήρθε το γκολ. Ο Επστάιν σεντράρει από  δεξιά, βρίσκει τον Κόντο στην απέναντι πλευρά, αυτός κάνει τη σέντρα και ο Κέβιν Ντιογκό με υπέροχο γυριστό σουτ ανοίγει το σκορ.
kerkyra
 Στο 89΄η Κέρκυρα χάνει σημαντική ευκαιρία. Ο Ντουαλά  μπαίνει στην περιοχή της Ξάνθης από δεξιά κι αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Τουράμ κάνει το σουτ στην κλειστή γωνία του Ζίβκοβιτς, πετυχαίνοντας την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και άουτ. Η Ξάνθη είχε μία δύο μικροευκαιρίες στο 71΄σουτ του Ντε Λούκας μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 83΄σε σέντρα του Λάζιτς. Γενικά η Ξάνθη ήταν νωθρή, δεν απείλησε την Κέρκυρα, που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια πήρε το τρίποντο. Διαιτητής  Δ. Καραντώνης (Ημαθίας)  με Βοηθούς  τους Τρ. Πετρόπουλο  (Αρκαδίας) και Δ. Γκάγκα  (Λάρισας). Οι συνθέσεις: Κέρκυρα(Μ. Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιμιτρόβσκι, Βενέτης, Ζ.Ντιόγκο, Σιόντης, Νίκιτς (62΄Ντουαλά), Γεωργίου (46’ Κόντος),Κ. Ντιογκό (85’ Σπίνουλας), Επστάιν και Τουράμ. Ξάνθη (Ρ.Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (61’ Λάζιτς), Γιουνές, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο (74’ Πιτσέλι), Λισγάρας και Καμαρά (46’ Σιλά).